جلسه ی ایتالیا

پورآبادی در نشست ویدئو کنفرانس با سرکنسول ایران در میلان ایتالیا اعلام کرد:
اعلام آمادگی اتاق بازرگانی خراسان شمالی برای پذیرش و اعزام هیات تجاری به کشور ایتالیا
رییس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی استان خراسان شمالی از اعلام آمادگی اتاق بازرگانی استان را برای پذیرش و حتی اعزام هیات تجاری به کشور ایتالیا خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی سعید پورآبادی ، در نشست ویدئو کنفرانس بررسی روابط تجاری و فرهنگی خراسان شمالی با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در میلان ایتالیا که ظهر روز دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی برگزار شد آمادگی اتاق بازرگانی خراسان شمالی را برای پذیرش و حتی اعزام هیات تجاری به کشور ایتالیا و یا یکی از استان های این کشور را اعلام کرد.
وی افزود: ۱۰ فرصت سرمایه گذاری در صنایع بزرگ به همراه ۳۰ مجوز بی نام از مدت ها قبل در استان خراسان شمالی برای ارایه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی شناسایی و به انگلیسی نیز ترجمه شده است.
وی سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی به خصوص گیاهان دارویی را یکی از مهمترین محورها برای سرمایه گذاری مشترک دانست و اظهارداشت : استان خراسان شمالی رویشگاه بیش از ۳۶۰ نوع گیاهان دارویی است که می تواند در صنعت دارویی کاربردهای درمانی خوبی داشته باشد و فضا برای سرمایه گذاری در این حوزه نیز وجود دارد.
پورآبادی تولید اسب ترکمن ، ابریشم و قالی بافی به خصوص فرش ابریشمی دو رو را از دیگر ظرفیت ها برای همکاری دو جانبه اعلام کرد.
وی برای شناسایی ظرفیت های استان خراسان شمالی به سرمایه گذاران ایتالیا پیشنهاد برگزاری نمایشگاه مجازی در بخش های مختلف را ارایه کرد.
ایجاد توافق نامه مابین اتاق بازرگانی استان با اتحادیه های مختلف کشور ایتالیا
مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: صنایع فولاد اسفراین در جنوب استان خراسان شمالی با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا ، از ظرفیت یک میلیون تنی تولید فولاد برخوردار است که می تواند مورد اقبال سرمایه گذاران خارجی باشد.
وی افزود: ۴ صنعت فولاد در شهرستان اسفراین با بهره مندی از تکنولوژی روز کشور آلمان و با ظرفیت یک میلیون تن تولید محصولات فولادی آلیاژی وجود دارد که روابط خوبی با شرکت دنیلی ایتالیا برقرار کرده اند.
بدری تکنولوژی ذوب قطره ای این صنایع را برگرفته از شرکت دنیلی ایتالیا عنوان کرد و افزود: خراسان شمالی در حوزه های کشاورزی، سنگ های زینتی، صنایع دستی، علمی و فرهنگی از ظرفیت های خوبی برخوردار است.
وی همچنین خواستار امضای تفاهم نامه همکاری بین استان و استان متناظر در ایتالیا شد.
وی در رابطه با درخواست نمایش محصولات استان در پایگاه اینترنتی نمایشگاه مجازی سرکنسولگری ایتالیا گفت: ایجاد توافق نامه مابین اتاق بازرگانی استان با اتحادیه های مختلف کشور ایتالیا از دیگر درخواست های استان است.
آمادگی ایتالیا برای سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی خراسان شمالی
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا نیز گفت : بخش خصوصی ایتالیا آماده سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی؛ فولاد و کشاورزی در استان خراسان شمالی است.
داریوش صولت پیش زمینه حضور سرمایه گذاران ایتالیایی در صنایع بزرگ و مادر ( پتروشیمی، فولاد، کشاورزی و معادن ) را شناخت بیشتر آنها از ظرفیت های اقتصادی خراسان شمالی دانست .
وی اظهارداشت : انتظار داریم تا مسوولان ارشد این استان اطلاعات کامل و جامعی از ظرفیت های سرمایه گذاری در تمام حوزه های زیرساختی استان خراسان شمالی را به زبان انگلیسی ترجمه و از طریق سرکنسولگری میلان در اختیار سرمایه گذاران این کشور قرار دهند.
وی اضافه کرد : شناخت دو جانبه از ظرفیت ها و توانمندی ها می تواند زمینه را برای همکاری قانونی و مکمل با استان خراسان شمالی برای سرمایه گذاران ایتالیایی فراهم کند و سرکنسولگری ایران در میلان نیز برای تحقق این فرایند همکاری لازم را در راستای ایفاء وظایف قانونی انجام می دهد.
صولت اظهارداشت : دو کشور ایران و ایتالیا در شرایط سخت تحریم سال ۲۰۲۰ حدود یک میلیارد یورو مبادلات تجاری دو جانبه داشتند که ۷۰ درصد از این مبادلات مربوط به صنایع کوچک و متوسط بود.
وی اضافه کرد : با توجه به ظرفیت های صنایع پتروشیمی، فولاد و کشاورزی در استان نوبنیاد خراسان شمالی، این آمادگی برای افزایش مبادلات تجاری سرمایه گذاران ایالت میلان ایتالیا با این استان وجود دارد و ایتالیا می تواند در صورت همکاری دو جانبه در آینده یکی از تامین کنندگان مواد اولیه برای صنایع خراسان شمالی باشد و در کنار آن برخی محصولات این استان را نیز خریداری کند..
سرکنسول ایران در میلان ایتالیا نزدیکی فرهنگی را یکی دلایل اصلی روابط درازمدت ایران با ایتالیا دانست و اظهارداشت: در شرایط فعلی حدود ۲۰ هزار دانشجوی ایران در ایتالیا در حال تحصیل هستند و استان هایی چون خراسان شمالی می توانند از دانش این دانشجویان نیز در داخل استفاده کنند.
صولت در این نشست خواهان تدوین سند جامع همکاری و خواهر خواندگی بین استان خراسان شمالی با یکی از استان های واقع در شمال ایتالیا شد.